ZDECYDUJ, ILE ZAPŁACISZ, A MY POŁOWĘ PRZEKAŻEMY NA FUNDACJE!

Freelancer – kim jest i jak zacząć?

praca jako freelancer obraz 1

Praca na własny rachunek to ciekawe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. I choć nikt nie mówi, że łatwo jest się wybić, to jednak warto spróbować, szczególnie wtedy, gdy możemy pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Tego typu pracę bez problemu można połączyć z etatem. W tym artykule omówimy rzeczy, które musisz wiedzieć jeśli interesuje cię praca jako freelancer. Dowiedz się!

Freelancer, czyli kto?

Freelancer (wolny strzelec) to osoba, która podejmuje się wykonywania określonych zadań przez zleceniodawcę na podstawie innej umowy niż umowa o pracę. Taka osoba zwykle realizuje zlecenia w oparciu o umowę o zlecenie, umowę o dzieło lub poprzez własną działalność gospodarczą (a więc na podstawie faktury). 

Freelancer samodzielnie pozyskuje klientów, proponując swoje usługi na określonych warunkach. Bardzo ważne jest jednak to, że aby móc być dobrym freelancerem, konieczne jest posiadanie specjalizacji w danej dziedzinie, a także wiedza i umiejętności praktyczne w danym zakresie. Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, że w USA i Europie wolni strzelcy to nawet 30% całego rynku pracy, a ten procent ciągle rośnie!

Planujesz pracę jako freelancer?

W takim razie, koniecznie musisz sprawdzić nasze narzędzia, dedykowane dla freelancerów. Zebraliśmy nasze wieloletnie doświadczenie w jednym miejscu. Skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci być zorganizowanym i przygotowanym na pracę, jako freelancer.

Typy freelancerów

Według Freelancers Union, czyli największej organizacji zrzeszającej 56,7 milionów pracowników niezależnych istnieje pięć typów freelancerów:

  • niezależny wykonawca – jest to osoba, która nie ma stałego pracodawcy i dochodu, realizuje ona wyłącznie zlecenia;
  • pracownik mieszany – na jego przychód składają się zarówno zlecenia i praca w tradycyjnym wymiarze (w równym stopniu);
  • pracownik dodatkowy – to osoba, która w ciągu dnia pracuje w sposób tradycyjny, natomiast  wieczory i noce poświęca na realizację dodatkowych zleceń;
  • pracownik tymczasowy – osoba zatrudniona na krótkoterminowy czas, mająca jedynie jednego pracodawcę i jeden kontrakt;
  • freelancer we własnym biznesie – ma własną firmę i przy okazji pracuje jako wolny strzelec.

Czym dokładnie zajmują się freelancerzy?

Lista zawodów, które da się wykonywać jako freelancer, cały czas się wydłuża, lecz jedno się nie zmienia – branże twórcze pozostają najpopularniejsze.

Niedawno, bowiem w 2019 roku portal Useme przeprowadził ankietę, z której wiemy, które zawody i grupy zawodów są najczęściej wykonywane w ramach freelancingu. Są to:

  • Copywriting i Social media (30%)
  • Grafika / Projektowanie (24%)
  • Usługi IT/ Programowanie (12%)
  • Strony internetowe / Sklepy internetowe (10%)
  • Fotografia / Wideo / Animacja (9%)
  • Tłumaczenia (8%)
  • Wirtualna pomoc / Asystentura (4%)
  • Prace manualne / Rękodzieło (2%)

Ile zarabiają freelancerzy?

Należy podkreślić, że zarobki freelancerów nie są stałe i dokładnie określone. Ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników takich jak np.:

  • staż pracy;
  • doświadczenie;
  • wykształcenie;
  • ilość i wartość zrealizowanych zleceń.
praca jako freelancer obraz 2

Ile można zarobić jako freelancer? Wykorzystując ogólnodostępne raporty, możemy przybliżyć zarobki w poszczególnych grupach zawodowych:

  • copywriting i praca w mediach – ok. 44% ankietowanych zarabia maksymalnie 1000 złotych, natomiast 40% zarabia między 1000 a 3000 złotych. Zaledwie 5% badanych otrzymuje więcej niż 5000 złotych;
  • grafika i projektowanie – 45% badanych otrzymuje do 1000 złotych, 34% dostaje między 1000 a 3000 złotych, natomiast powyżej 5000 złotych zarabia ok. 6% ankietowanych;
  • fotografia/video/animacja – ok. 37% badanych zarabia maksymalnie 1000 złotych, 39% dostaje między 1000 a 3000 złotych, natomiast zarobki powyżej 5000 złotych ma zaledwie ok. 9% ankietowanych;
  • usługi IT i programowanie – 26% badanych zarabia do 1000 złotych, 28% dostaje 1000-3000 złotych, natomiast najwyższe przychody, czyli powyżej 5000 złotych osiąga 29% ankietowanych;
  • tłumaczenia – 40% badanych zarabia do 1000 złotych, 34% otrzymuje 1000-3000 złotych, natomiast 5000 złotych dostaje około 11% ankietowanych. 

Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy obecnej sytuacji gospodarczej na rok 2022 (i inflacji w Polsce) zarobki te podane wyżej, w rzeczywistości mogą nie być relatywne. Stanowią jedynie przybliżenie. 

Jak zostać freelancerem?

Podjąłeś już decyzję i chcesz zostać freelancerem? Musisz zatem wiedzieć, że zanim przejdziesz całkowicie na taką formę pracy, to powinieneś zadbać o fundusz awaryjny. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie wiesz, czy freelancing od razu okaże się dochodowy, a odłożone środki pozwolą Ci przetrwać w początkowej fazie.

Aby zostać freelancerem, powinieneś zacząć od stworzenia profesjonalnego CV. Niezbędne będzie także dobre portfolio. Zarówno CV i portfolio powinno przedstawiać twoje atuty potencjalnemu zleceniodawcy. Zadbaj więc o wyeksponowanie swojego doświadczenia zawodowego. Gdy natomiast go nie posiadasz, to skup się na umiejętnościach i ambicjach zawodowych. 

Następnie stwórz własne konta na portalach dla freelancerów. Wbrew pozorom istnieje ich całkiem sporo. Właśnie tam będziesz mógł pozyskiwać zlecenia lub wystawiać ogłoszenia. Wiedz także, że zlecenia możesz też znaleźć w social mediach. Możesz rozważyć również stworzenie profilu zawodowego na portalu LinkedIn. Pamiętaj także, aby na początku sięgać po oferty, które dotyczą znanej specjalizacji, czy też umiejętności. Chodzi o to, abyś na pewno wykonał zlecenie precyzyjnie i w terminie. 

Istotną kwestią, jeśli chodzi o przygotowanie do zostania freelancerem, jest też odpowiednia organizacja czasu pracy i dobrze dobrane narzędzia na start.

Gdzie można znaleźć zlecenia?

W Internecie znajdziesz wiele miejsc, w których znajdziesz zlecenia. Możesz korzystać zarówno ze zwykłych serwisów z ogłoszeniami, jak i portali dla freelancerów. Zlecenia znajdziesz też w social mediach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie dostępne tam zlecenia muszą być dla Ciebie atrakcyjne i opłacalne.

Serwisy ze zleceniami

Obecnie na polskim rynku znajdziesz nawet kilkadziesiąt serwisów ze zleceniami dla freelancerów. Są to m.in. oferia.pl, outwork.pl, gumtree.pl, useme.eu.pl, czy freelanceria.pl.

Godne polecenia są również portale zagraniczne, spośród których warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • elance.com – to jeden z najbardziej znanych serwisów dla freelancerów. Tutaj dostępne są zlecenia m.in. dla copywriterów, tłumaczy, programistów, czy grafików. Co miesiąc pojawia się tam nawet 100 000 ofert z całego świata. Nie płaci się za korzystanie z serwisu, choć portal pobiera prowizję od każdej wykonanej transakcji za pośrednictwem elance.pl;
  • guru.com – zrzesza nawet 1,5 miliona freelancerów z całego świata. Dostępne są tam oferty dotyczące np. pisania tekstów, przygotowywania tłumaczeń, projektowania aplikacji. Dodatkowo portal zapewnia wiele przydatnych narzędzi, dzięki którym freelancerzy i klienci mogą swobodnie komunikować się ze sobą;
  • krop.com – to duży serwis dla freelancerów. Szczególnie polecany jest tym osobom, które zajmują się kreacją i technologią, np. ilustratorów, web developerów, czy copywriterów. Aby jednak korzystać z tego serwisu, trzeba wykupić abonament;
  • oprócz powyższych portali warto rzucić okiem na dribbble.com/jobs oraz behance.net/joblist. To miejsca, gdzie stworzysz portfolio za darmo i możesz zaprezentować go innym. Są dostępne także tablice ogłoszeń, na których można złapać zlecenie.

Grupy tematyczne na Facebooku

Facebook, a dokładniej grupy tematyczne są równie dobrym miejscem do poszukiwania zleceń. Aktualnie istnieje przynajmniej kilkanaście aktywnych grup, które skupiają freelancerów z całego świata. Różnią się między sobą – w jednych zleceniodawcy publikują zlecenia, natomiast w drugich freelancerzy prowadzą dyskusje tematyczne. Przykładową grupą jest np. Praca w reklamie, gdzie dostępne są zlecenia dla grafików i copywriterów.

Firmy i agencje

Aby znaleźć zlecenia, możesz także bezpośrednio wysyłać swoje portfolio do różnych firm. Warto, abyś zapoznał się także z lokalnymi ofertami pracy i skontaktował się z przedsiębiorstwami, które właśnie poszukują pracowników na etat. Nierzadko okazuje się, że współpraca z freelancerem może być dla nich bardziej opłacalna.

Jak dokonać wyceny zlecenia?

jak prosić o podwyżkę obraz 2
Podczas wyceny zlecenia należy uwzględnić dwa czynniki – wszystkie koszta związane z pracą i czas potrzebny na wykonanie danego zlecenia.
1

Koszty

Zanim usiądziesz do opracowywania cennika, to policz, ile środków potrzebujesz na pracę i życie. Pamiętaj, że zawsze potrzebujesz pieniądze na czynsz (np. wynajem biura), dojazdy (np. do klienta), księgowość, ubezpieczenie, podatki, czy chociażby materiały i sprzęt do codziennej pracy. Niemniej ważny jest marketing, który też jednak kosztuje. Do tego wszystkiego dochodzą koszty związane z życiem – musisz w końcu za coś zapłacić rachunki i kupić jedzenie. Opracowując cennik, nie pomiń poduszki finansowej. Warto regularnie gromadzić oszczędności, które mogą ci się przydać na czarną godzinę.
2

Czas

Zastanawiając się, jak wycenić zlecenie, musisz dobrze oszacować, ile czasu będziesz potrzebował na realizację konkretnego zlecenia. Nie zapomnij o tym, aby uwzględnić takie czynności jak np. rozmowa telefoniczna z klientem, spotkanie z klientem, czy też wymiana e-maili. Sporo czasu może pochłonąć także podpisanie umowy lub dodanie poprawek do zlecenia. Nie powinieneś pracować za darmo, zatem uwzględnij wszystkie elementy. Ponadto pamiętaj, że nie będziesz jedynie realizował zleceń i obsługiwał klientów. Konieczne będzie także szukanie nowych zleceń, czy zajmowanie się marketingiem, zatem wpisz to wszystko w swój grafik.

Jak ustalić stawkę za zlecenie?

To, w jaki sposób będziesz rozliczał się z klientem, jest uzależnione tylko od Ciebie. Możesz rozliczać się przy pomocy stawki godzinowej lub za całość. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujesz, pamiętać, aby ustalić kwotę w oparciu o koszty i czas, który musisz poświęcić na realizację zlecenia.

1

Stawka godzinowa

Rozliczanie godzinowe to popularny sposób, który jest wygodny dla obu stron. Ma wiele zalet, ale również wad. Musisz mieć na uwadze, że gdy będziesz krócej pracował, to zwyczajnie zarobisz mniej. Stawka godzinowa powoduje, że skupiasz się na czasie, a jakość schodzi na dalszy plan. Co więcej, klienci bardzo często i łatwo ją obniżają.

2

Za całość

Można uznać, że to najkorzystniejszy sposób rozliczania dla freelancera. Ta forma pozwala podnieść stawkę, natomiast tę trudno negocjować klientom. Mniejsza zapłata oznacza mniejszą ilość pracy dla freelancera. Jednak rozliczenia za całość mają tę zaletę, że wówczas klient ma pewność, że płaci za jakość. 

Zanim rozpocznie się pracę nad zleceniem, warto zrobić wstępny kosztorys. Ten powinien składać się ze spisu rzeczy do zrobienia, cennika i przykładowego harmonogramu. Dzięki temu, gdy klient będzie chciał zlecić prace za np. 1500 złotych, lecz będzie miał mniejszy budżet, to niekoniecznie musisz zaproponować mu rabat. Zamiast temu zaproponuj rezygnację z części usług, tak, aby klient zmieścił się w budżecie.

Kalkulator stawki godzinowej dla freelancera

To obowiązkowe narzędzie dla każdego, kto samodzielnie wycenia swoje projekty. Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia i ułatw sobie pracę. 

Jakie są zalety freelancingu?

Freelancing ma mnóstwo zalet, dlatego na tę formę pracy decyduje się coraz więcej osób. Ci, którzy tak pracują, mogą wybrać sobie miejsce pracy. Nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do biura. Nie da się więc ukryć, że to komfortowe rozwiązanie. Inną zaletą jest elastyczność godzin czy pory dnia. Freelancer może pracować kiedy i ile tylko chce. Większość freelancerów najbardziej jednak docenia samodzielną organizację pracy. Mogą oni przyjmować zarówno zlecenia o konkretnych wytycznych, jak i takie, które mogą przygotować według własnego pomysłu. Freelancing może również zapewnić znacznie większy przychód niż praca na etacie. Co więcej, gdy freelancer podejmie decyzje o założeniu własnej działalności gospodarczej, to może skorzystać z wielu kredytów i dotacji oferowanych małym przedsiębiorstwom.

Czy freelancing ma jakieś wady?

Freelancing ma mnóstwo zalet, dlatego na tę formę pracy decyduje się coraz więcej osób. Ci, którzy tak pracują, mogą wybrać sobie miejsce pracy. Nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do biura. Nie da się więc ukryć, że to komfortowe rozwiązanie. Inną zaletą jest elastyczność godzin czy pory dnia. Freelancer może pracować kiedy i ile tylko chce. Większość freelancerów najbardziej jednak docenia samodzielną organizację pracy. Mogą oni przyjmować zarówno zlecenia o konkretnych wytycznych, jak i takie, które mogą przygotować według własnego pomysłu. Freelancing może również zapewnić znacznie większy przychód niż praca na etacie. Co więcej, gdy freelancer podejmie decyzje o założeniu własnej działalności gospodarczej, to może skorzystać z wielu kredytów i dotacji oferowanych małym przedsiębiorstwom.

Praca, jako freelancer - wskazówki

Zaliczki to podstawa. Należy je zawsze pobierać od klientów przed rozpoczęciem pracy. Nie brakuje nieuczciwych firm i klientów, natomiast zaliczki są najlepszym sposobem, aby się przed nimi zabezpieczyć. Warto ustalić sobie, że np. w przypadku dużych zleceń pobiera się zaliczkę wynoszącą 30%, natomiast jeśli chodzi o małe zlecenia, to 50% ceny. 

Przed przystąpieniem do pracy należy też ustalić liczbę poprawek. Ta powinna być dokładnie określona w umowie. Jeśli natomiast freelancer nie daje możliwości zgłaszania poprawek, to trzeba to również zaznaczyć w umowie. Gdy natomiast istnieje taka opcja, to koniecznie trzeba ustalić, ile poprawek jest możliwych i czy są one dodatkowo płatne.

Jeśli natomiast trafi Ci się projekt, którego nie dasz rady zrealizować samodzielnie, to możesz poszukać innego freelancera, który zrealizuje rzeczy, których Ty nie możesz wykonać. W takiej sytuacji warto, abyście razem ustalili, czy ten projekt będzie Wam się opłacał, a następnie zaproponuj klientowi cenę (wliczając w nią kwotę, jaką musisz zapłacić innemu freelancerowi).

Freelancer – podsumowanie

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz zacząć pracować jako freelancer. Pamiętaj, że choć może się to wydawać pracą marzeń, to jednak początki bywają bardzo trudne. Warto, jak już wcześniej wspomnialiśmy, skorzystać z narzędzi, które ułatwią Ci zorganizowanie pracy. Do zmiany pracy, jako freelancer podejdź rozsądnie bo pomimo tego, że jest to wolny zawód, to cała organizacja jej pracy leży na Twoich barkach! 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Wypełniając ten formularz, zgadzasz się na przetwarzanie danych w nim podanych w celupu blikacji komentarza/opinii. Swoją zgodę możesz w każdej chwili wycofać, usuwająckomentarz/opinię lub kontaktując się z nami. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności