KUP PLANER CZYTELNIKA I ODBIERZ PLANER BUDŻETU DOMOWEGO ZA JEDYNE 19,99 ZŁ!

(Freelancer) Jak wycenić nowy projekt? Jaką podać stawkę? 6 prostych kroków

Jak wycenić nowy projekt

Jak wycenić nowy projekt? Jak wycenić stronę Internetową (WWW)? Czyli częsty problem Freelancerów, którzy dopiero zaczynają przygodę z pracą “na swoim”.

W tym artykule powiemy Ci, jak krok po kroku możesz określić wartość swojej pracy.

Spis treści:

[toc no_label=”true”]

Rozłożenie projektu na części mniejsze

Po pierwsze, podziel swoją pracę na etapy. Mogą być to: teksty, który musisz napisać; podstrony które trzeba przygotować; grafiki do naszkicowania. Wielkość etapów zależy do Ciebie, ale pamiętaj, że im mniejsze będą, tym łatwiej będzie Ci określić czas ich wykonania.

Wypisz wszystkie etapy w jednym miejscu (na przykład w pliku Excel, albo w systemie Jira); pomoże Ci to w dalszym planowaniu zarówno wyceny, jak i samego projektu.

“Wycenienie” etapów godzinowo

W drugim kroku musisz przeanalizować każdy etap po kolei i zastanowić się, ile zajmie Ci on godzin pracy. Pamiętaj, aby wycena była realistyczna, ale nie przesadzona. Ułatw sobie pracę nie rozdrabniając się na pojedyńcze minuty: ustaw konkretną stawkę minimalną. Może być to godzina albo trzydzieści minut, ale nie mniej.

Przykład? Zainstalowanie dodatkowego pluginu na stronie Interntowej. Nie wpisuj pięciu minut, niech będzie to jedna godzina. Jeżeli nie wykorzystasz całej założonej wyceny, pozostałe godziny mogą Ci się przydać przy innych zadaniach, które z jakiegoś powodu zajęły Ci zbyt wiele czasu – tym samym wrównasz etapy, bez straty finansowej po swojej stronie.

Jak wycenić nowy projekt: dodatkowe wydatki

Musisz pamiętać, aby już na samym początku, przed podpisaniem umowy, ustalić z klientem która strona ponosi koszt wszelkich dodatkowych wydatków (płatych zdjęć, licencji na fonty, pluginów w wersji PRO). Jeżeli koszt ich zakupienia leży po Twojej stronie, koniecznie dolicz ten wydatek do swojej wyceny; najlepiej od razu zawierając go w pełnym kosztorysie. Na przykład:

WydatekKomentarzCena
Font ‘Cy’ – Adobe FontsGłówny font używany na stronie Internetowej129
Pakiet 10 zdjęć stockowychZdjęcia do użycia na podstronie “o nas”49
Tabela przedstawiająca przykladowy kosztorys kosztów projektu

Testy, poprawki, nieprzewidziane problemy

Zawsze weź pod uwagę wszystkie dodatkowe godziny, które spędzisz na projekcie: testy wykonanych prac, spotkania z klientem, poprawki każdego etapu, a przede wszystkim: problemy których się nie spodziewasz.

“Koszt” testów niech będzie minimum piętnastoprocenowym czasem, który poświęcisz na dany etap. Jeżeli założysz, że zadanie zajmie Ci dziesięć godzin roboczych, od razu dolicz kolejne dwie na weryfikacje poprawności wykonania i ewentualne poprawki.

Jak wycenić projekt: stawka godzinowa

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Pamiętaj, że w jej kosztach masz też dodatkowe comiesięczne wydatki: ZUS, podatek, księgowość.

Jeżeli natomiast korzystasz z swerwisów typu useme.eu, pamiętaj aby w kalkulatorze obliczyć swoją stawkę “na rękę”.

Co my możemy Ci zaproponować, abyś mógł obliczyć swoją stawkę Freelancera bez straty finansowej po swojej stronie?

Skorzystaj z naszego kalkulatora stawki godzinowej, który pozwoli Ci stworzyć satysfakcjonującą wycenę za projekt w kilku prostych krokach. Niezależnie od tego czym jest zajmujesz: czy jesteś grafikiem komputerowym, ilustratorem, czy może robisz strony Internetowe; kalkulator będzie idealny do każdego rodzaju działalności.

Ostatni etap: przedstawienie wyceny klientowi

Pamiętaj, że Twój klient to też człowiek: niech Twoja wycena będzie profesjonalna, ale jednoczenie prosta w interpretacji i przejrzysta.

Wycena się udała? Zdobyłeś nowego klienta? Teraz pamiętaj, że warto o niech zadbać. Sprawdź naszą ofertę pakietu “wprowadzającego nowego klienta” (Client Onboarding Kit).

Mamy nadzieję, że po tej lekturze wiesz już jak wycenić projekt oraz jaką ustalić stawkę godzinową.

Obraz tookapic z Pixabay.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    Wypełniając ten formularz, zgadzasz się na przetwarzanie danych w nim podanych w celupu blikacji komentarza/opinii. Swoją zgodę możesz w każdej chwili wycofać, usuwająckomentarz/opinię lub kontaktując się z nami. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności