ZDECYDUJ, ILE ZAPŁACISZ, A MY POŁOWĘ PRZEKAŻEMY NA FUNDACJE!

Jak prosić o podwyżkę? Sprawdź sprawdzone sposoby

Jak prosić o podwyżkę obraz 1

Uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, lecz rozmowa z szefem na ten temat bardzo Cię stresuje, dlatego zwlekasz z nią? Zastanawiasz się, jak prosić o podwyżkę? Wiedz zatem, że nie ma nic złego w proszeniu przełożonego o podwyżkę, skoro ciężko pracujesz na co dzień. Ważne jest jednak, abyś dobrze zaplanował i przygotował się do rozmowy z szefem. Jak to zrobić? W jaki sposób rozmawiać z przełożonym o podwyższeniu wynagrodzenia? Dowiedz się!

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę w pracy?

Zanim udasz się do szefa, aby porozmawiać o podwyżce, to zadbaj o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Niezależnie od tego, jakie masz z nim relacje, musisz wiedzieć, że szef na pewno będzie oczekiwał udokumentowania rezultatów, które są potwierdzeniem tego, że zasłużyłeś na wyższe wynagrodzenie. Poświęć zatem nieco czasu i stwórz listę prowadzonych projektów i spraw, które udało ci się pomyślnie rozwiązać. Skup się na tym, aby były to działania, które były korzystne dla firmy. Odpowiednio wypełniony wniosek o podwyżkę z pewnością może Ci (zarówno merytorycznie, jak i wizerunkowo). 

Kiedy jest najlepszy czas na rozmowę o podwyżce?

Nie wiesz, kiedy zacząć rozmowę o podwyżce? Najlepiej byłoby, gdybyś dowiedział się, kiedy w firmie ma miejsce planowanie budżetu na wynagrodzenia dla pracowników. Wówczas będziesz wiedział, kiedy jest najlepszy okres w roku na dyskusję z szefem.

O podwyżkę warto poprosić podczas rocznego przeglądu wyników pracy. To zdecydowanie dobry pomysł również wtedy, gdy właśnie zakończył się projekt, w którym osiągnąłeś duży sukces lub bardzo się w niego angażowałeś i wykazałeś się doskonałą pracą. Dodatkowo pamiętaj, aby nie prosić o podwyżkę, gdy szef ma dużo obowiązków na głowie. Wtedy nie masz co liczyć na podwyższenie wynagrodzenia.

Co mówić podczas rozmowy o podwyżkę?

Gdy masz już przygotowane argumenty, które mówią, dlaczego należy się Tobie podwyżka i wybrałeś już właściwy moment na rozmowę z szefem, to najwyższy czas na to, abyś rozważył, jak sformułować swoje stanowisko podczas rozmowy o podwyżce. Zadbaj o to, aby Twoja wypowiedź była konkretna i jasna.

Jak zacząć rozmowę o podwyżkę? To często sprawia pracownikom największy problem. Najlepiej rozpocząć od kilku słów wstępu, dzięki czemu szef zostanie wprowadzony w temat rozmowy. Powiedz na przykład: ,,Chciałbym omówić moją pensję. Czy możemy to zrobić w tym momencie?” lub ,,Chciałbym się rozwijać w tej firmie, dlatego chętnie porozmawiam o mojej pensji.”. Rozmawiając z szefem, trzeba także oczywiście wspomnieć o pożądanej kwocie wynagrodzenia i użyć przygotowanych argumentów.

Skorzystaj ze sprawdzonego rozwiązania

Możesz również skorzystać z naszego gotowego i przetestowanego w praktyce wniosku o podwyżkę.
Z naszym szablonem w łatwy sposób sformułujesz argumenty, które przekonają Twojego pracodawcę.

Jak prosić o podwyżkę? 5 zasad

Jeśli chcesz, aby Twoje wynagrodzenie było wyższe, to nie ma innego wyjścia – musisz poprosić o podwyżkę, bowiem ta nie przyjdzie do Ciebie sama. Zawalcz o nią. Skorzystaj z naszego sprawdzone sposobu. Pamiętaj też o tym, że o podwyżce nie należy rozmawiać w biegu. Jeśli planujesz prosić o podwyżkę, to daj znać przełożonemu, że chcesz z nim porozmawiać o swoim rozwoju w firmie lub po prostu wyślij mu na adres e-mail swoją prośbę. Tak, dzisiaj wszystko już możemy załatwić całkowicie zdalnie i nie ma nic w tym złego!

jak prosić o podwyżkę obraz 2
Jesteś w znacznie lepszej sytuacji, jeśli pracujesz w firmie posiadającej plany podwyżkowe i zapewniającej pracownikom system awansów. Wówczas o rozwoju i podwyżkach należy rozmawiać już na etapie, gdy rozpoczyna się współpraca. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, co musisz zrobić, aby Twoje wynagrodzenie poszło do góry, natomiast szef nie będzie mógł odmówić Ci podwyżki.
1

Czas i miejsce proszenia o podwyżkę

Korytarz czy firmowa kuchnia to nie są odpowiednie miejsca na rozmowę o podwyżce. Postaraj się wybrać zarówno dobre miejsce, jak i właściwy czas na taką dyskusję. Bardzo ważne jest też to, abyś takiej rozmowy nie planował na czas, gdy planowane są cięcia budżetowe, a działalność zmaga się z kłopotami finansowymi. Wówczas najprawdopodobniej nie masz żadnych szans na podwyżkę. Najlepszym okresem na proszenie o podwyżkę jest czas, w którym właśnie zrealizowałeś projekt, dzięki któremu firma wiele zyskała. A być może właśnie otrzymałeś nowe obowiązki? To także dobry moment, aby zapytać o podwyżkę.

Gdy postanowiłeś już, kiedy jest najlepszy moment na rozmowę o podwyżce, to czas na to, abyś ustalił godzinę i miejsce spotkania. Może to być np. sala konferencyjna. To, w jaki sposób poinformujesz szefa o tym, że chcesz z nim porozmawiać, zależy wyłącznie od Ciebie, ale możesz to zrobić np. mailowo – dodatkowo załączając formalny wniosek o podwyżkę.

2

Przygotuj odpowiednie argumenty

Jeśli masz w planach pójście do szefa, by prosić o podwyżkę pod wpływem emocji, to zrezygnuj z tego pomysłu. Taka rozmowa koniecznie musi być prowadzona w spokojnej atmosferze. Tylko wtedy istnieje opcja, że obie strony będą zadowolone z efektów przeprowadzonej rozmowy. Podejdź do tego na chłodno i rzeczowo. Oczywiście niezbędne będą także dobre argumenty, które warto, abyś przygotował już przed spotkaniem. Co może przekonać szefa, że zasłużyłeś na podwyżkę? Może to być np. zdobycie nowych umiejętności, awans, wyższe kwalifikacje, czy nowe obowiązki.

3

Jasno określ swoje oczekiwania

Jednym z najważniejszych elementów rozmowy o podwyżkę jest to, jaka kwota będzie dla ciebie zadowalająca. Musisz określić dokładną sumę. Zanim to zrobisz to warto, abyś zorientował się w sytuacji na rynku i koniecznie uwzględnił kondycję finansową firmy, w której pracujesz. Nie bez znaczenia jest też aktualna pensja minimalna. Dobrą radą jest też to, aby na spotkaniu nie rzucać dokładnej kwoty, ale jedynie spytać szefa, co może zaproponować. Gdy natomiast pracodawca będzie oczekiwał, że podasz sumę, to zaproponuj wyższą od Twoich oczekiwań, aby pozostawić pewne pole do negocjacji.

4

Nie mów o prywatnych sprawach i nie decyduj się na szantaż

Granie sytuacją życiową, aby otrzymać podwyżkę w pracy to nie najlepszy pomysł. Nawet jeśli nie starcza ci na wydatki lub nie masz z czego zapłacić czynszu, to jednak nie powinieneś o tym wspominać. Najważniejsze są dokonania i wartości, które wnosisz do firmy – tylko one mogą Ci pomóc w otrzymaniu podwyżki. Odradza się także wszelkie szantaże. Wspominanie o tym, że jeśli Twoje wynagrodzenie nie wzrośnie, to się zwolnisz, nie skończy się dobrze. Postępując w taki sposób, możesz nawet stracić pracę!

5

Nie poddawaj się

Nie udało Ci się otrzymać podwyżki? Zapewne jest Ci smutno z tego powodu, lecz nie poddawaj się tak łatwo! Zapytaj swojego szefa, czy i kiedy będziecie mogli wrócić do rozmowy na ten temat. Możesz także dowiedzieć się, co musiałbyś zrobić, aby Twoje wynagrodzenie wzrosło. Jeśli chcesz, to dowiedz się również, czy szef może zaproponować Ci świadczenia dodatkowe takie jak np. dodatek do benzyny, czy pakiet medyczny.

Jaką zaproponować sumę na rozmowie o podwyżce?

Pracownicy bardzo często liczą na to, że to sam pracodawca zaproponuje wysokość podwyżki. Rzadko jednak tak się dzieje. Dlatego, jeśli niebawem czeka Cię rozmowa o podwyżkę, to zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania. Wspomnieliśmy już, że warto je trochę zawyżyć, aby mieć pole do prowadzenia ewentualnych negocjacji. Natomiast to, jaka powinna być wysokość podwyżki, powinno być uzależnione od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć m.in. aktualną wysokość pensji, sytuację firmy, ilość zatrudnionych specjalistów o takich samych kwalifikacjach, czy chociażby osiągnięcia. Jeśli dotychczas miałeś wysokie wynagrodzenie, to warto rozważyć podwyższenie pensji o około 10-15%

Co możesz zrobić, gdy szef nie zgodził się na podwyżkę?

Nawet jeśli bardzo dobrze przygotujesz się do rozmowy o podwyżkę, to nie masz gwarancji, że zakończy się ona sukcesem. W każdej sytuacji jednak należy zachować spokój. Warto przygotować się na taką okoliczność, aby zwiększyć swoje szanse.

Jeśli szef nie zgodzi się na przyznanie podwyżki, to nie jest to jednoznaczne z tym, że Ciebie nie docenia. Gdy otrzymasz odmowę, to dowiedz się, z czego ona wynika. Być może taka decyzja jest spowodowana kiepską sytuacją finansową firmy. Wówczas poczekaj i wróć do tematu za jakiś czas, gdy problemy finansowe znikną. Innym rozwiązaniem jest zmiana pracy. Nie ma nic złego w tym, że zdecydujesz się odejść, jeśli znajdziesz lepszą lub bardziej rozwijającą pracę. Warto też tutaj dodać, że czasem pracodawca decyduje się na podwyżkę wynagrodzenia, ale niższą niż ta, jaką zaproponował pracownik. Należy więc być gotowym na różne scenariusze.

Wciąż się wahasz? Nie wiesz jak poprosić o podwyżkę?

Nie martw się! Byliśmy tam – wiemy, jak to zrobić! Będzie to łatwe i nie będzie niezręczne, ponieważ w jednym e-mailu, w klarowny, ale efektywny sposób poprosisz o podwyżkę, a jednocześnie podkreślisz swoje atuty, zaangażowanie i wydajność.

Wniosek o podwyżkę został dokładnie i wielokrotnie sprawdzony pod kątem wartości merytorycznej oraz błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Unikniesz dzięki temu źle sformułowanych zdań i ciężkiej do interpretacji składni. Szablon został napisany prosto i klarownie, ale jednocześnie w profesjonalnym oraz zwięzłym tonie.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Wypełniając ten formularz, zgadzasz się na przetwarzanie danych w nim podanych w celupu blikacji komentarza/opinii. Swoją zgodę możesz w każdej chwili wycofać, usuwająckomentarz/opinię lub kontaktując się z nami. Szczegóły znajdziesz w Polityce prywatności